منو
  1. آخرین فایل ها
  2. پرفروشترین فایل ها
  3. پربازدیدترین فایل ها
مقاله پرسش مهر ۹۹-۹۸؛ آیا محیط مدرسه شاد است

مقاله پرسش مهر ۹۹-۹۸؛ آیا محیط مدرسه شاد است

نمونه سوالات آزمون اصلح مهارت آموزان ماده ۲۸

نمونه سوالات آزمون اصلح مهارت آموزان ماده ۲۸

سوالات ضمن خدمت مدیریت در اندیشه اسلامی

سوالات ضمن خدمت مدیریت در اندیشه اسلامی

سوالات ضمن خدمت شناسایی و هدایت استعدادهای برتر

سوالات ضمن خدمت شناسایی و هدایت استعدادهای برتر

دانلود مجموعه گزارشات كيفري و حقوقي

دانلود مجموعه گزارشات كيفري و حقوقي

چگونه يك پروپوزال بنويسيم؟

چگونه يك پروپوزال بنويسيم؟

دانلود جزوه تصميم گيري چند معياره

دانلود جزوه تصميم گيري چند معياره

دانلود مجموعه گزارشات كيفري و حقوقي

دانلود مجموعه گزارشات كيفري و حقوقي

دانلود کتاب جامع مدیریت بازاریابی

دانلود کتاب جامع مدیریت بازاریابی

فروشگاه فایل

گروه محصول -> -> آموزش ابتدایی

اقدام پژوهی کاهش بی علاقگی و بی انگیزگی به درس انشاقیمت: ۲۹۰۰۰ریال     تعداد صفحات: 14     کد محصول :5710      حجم فایل:80,77 KB      نوع فایل :ms-wordفایل ورد قابل ویرایش

توضیحی مختصر از متن فایل  :

 چکیده

 نوشتن فرصتی برای اندیشیدن، تجسم نمودن و به خاطر آوردن است. دیدگاه مشترک دربارهٔ نوشتن بدین قرار می‌باشد، که نوشتن برقراری ارتباط و انتقال اطلاعات و عقاید از طریق نظامی از نشانه‌های مکتوب است. در واقع نوشتن یک آفرینش و خلاقیت تام است که در یک طرف آن خلق افکار و اندیشه‌ها و در طرف دیگر نظم بخشی این اندیشه‌ها در قالب‌های زبانی مورد نظر قرار دارد.

 در اقدام پژوهی حاضر مشکلاتی که در نوشتن یک انشای مطلوب بر سر راه دانش آموزان کلاس دوپایهٔ اول و دوم راهنمایی مدرسه کوثر واقع در شهرستان علی آبادکتول وجود داشت شناسایی گردید سپس با توصیف وضعیتی که دانش آموزان و معلم در آن قرار داشتند و گردآوری شواهد 1 مسئله شفاف سازی شده، با روش‌هایی گوناگون که با توجه به مشکلات متعدد نگارشی، صرفی و نحوی دانش آموزان به کار گرفته شده بود تا حدود زیادی موانع برطرف و افق‌های جدیدی برابر چشم دانش آموزان برای نوشتن انشا باز گردید و این از بازخورد رفتار دانش آموزان و بررسی انشاهای آنان روشن گردید در نهایت یافته‌های زیر از این پروژه حاصل شد:

1- انجام فعالیت‌های گروهی باعث افزایش علاقه مندی دانش آموزان به درس وایجاد رقابت سالم دربین آن‌ها می‌گردد.

2- به کار بردن لوازم ومواد آموزشی و استفادهٔ مناسب از کتابخانه باعث عینی تر شدن مطالب وافزایش یادگیری می‌گردد.

3- انجام فعالیت‌های عملی در جریان آموزش علاوه بر تقویت رابطهٔ عاطفی بین معلم ودانش آموزان کلاس را از حالت خسته کنندگی خارج کرده، آن را، هم برای معلم و هم برای دانش آموزان لذت بخش تر می‌نماید.

واژه‌های کلیدی:

اقدام پژوهی، انشا، روش‌های نوین، مقطع راهنمایی، یادگیری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مقدمه

«بنویسید زیرا جز با نوشتن چیزی را به خاطر نخواهید سپرد» امام صاوق علیه السلام

 زبان نقش مهمی در برقراری ارتباط در جامعه دارد. عدم تسلط دانش آموزان به زبان رسمی کشور چه در بیان و چه در نوشتن، به خصوص در مناطق دوزبانه، انشانویسی دانش آموزان را با مشکلاتی مواجه کرده است.

 «سخن گفتن به فارسی برای کسانی که این زبان را از کودکی آموخته‌اند کار آسانی است، اما نوشتن به فارسی به این آسانی نیست. قدرت نگارش صحیح، نیازمند تمرین به منظور تبدیل اندیشه به کلمات درچارچوب ادبیات خاص هرکشور است».

 در نظام تعلیم و تربیت کشور ما، انشا نویسی سابقه ای دیرینه دارد، در ادبیات قدیم کلمهٔ منشی به معنای انشا نویس، فراوان به کار رفته است و منشیان نقش عمده ای در مکتوب نمودن آثار، به ویژه رسائل دیوانی داشته‌اند با این حال، انشا به عنوان یک درس، مقولهٔ تازه ای است که در آموزش و پرورش جدید باب تازه ای گشوده است و با انشا نویسی منشیان تفاوت بسیاری دارد. انشا کلمه ای است عربی بر وزن «افعال» و در لغت به معنای ایجاد، ابداع، خلق، پرورش و آفرینش است. و زبان آموزی به معنای مهارت در نوشتن مطلبی در مورد موضوعی مشخص است.

 مشخص کردن موضوع پژوهش و توصیف وضعیت موجود

اینجانب ………. با میزان تحصیلات کارشناسی در رشتهٔ زبان و ادبیّات فارسی و … سال. …. سابقهٔ خدمت، در سال تحصیلی 92-91 با سمت دبیر ادبیّات فارسی در مدرسه راهنمایی …….. واقع در شهرستان ……..، استان ………، مشغول به تدریس هستم.

 در ابتدای دورهٔ دبستان که هدف اصلی آن آموزش خواندن و نوشتن فارسی پایه است در کنار درس‌های فارسی (خواندن) و املا، درسی با نام «جمله نویسی» وجود دارد. هدف از ارائهٔ این درس (جمله نویسی) ایجاد توانایی اولیهٔ نوشتن فعال در دانش آموزان است. بدین معنی که پس از آموزش نوشتن غیر فعال (رونویسی) و آموزش نوشتن نیمه فعال (املا) به مرحلهٔ آموزش نوشتن فعال یا خلاق می‌رسیم.

 این مرحله با درس جمله سازی آغاز می‌شود و با درس انشا ادامه می‌یابد و دانش آموزانی به این مهارت دست می‌یابند که پیام‌های خود را به صورت سخن نوشتاری، تولید و به مخاطب فرضی یا واقعی ارائه نمایند

 جمله سازی در واقع مقدمه ای است برای آماده سازی دانش آموزان در درس انشا. در جمله سازی است که دانش آموزان می‌توانند اولین تجربیات و خلّاقیت نوشتاری را کسب کنند و با انواع جمله‌های خبری، پرسشی، امری و تعجبی آشنا شوند دانش آموزان جایگاه انواع مقوله‌های صرفی مثل گروه اسمی، ضمایر و ... را در ساخت جمله می‌آموزند و قواعد نحوی موجود در دستور زبان فارسی را به طور غیرمستقیم تجربه کنند. در هرجمله ای هم که توسط دانش آموزان نوشته می‌شود دو اصل مورد توجه می‌باشد:

الف – پیام جمله: که باید از لحاظ معنایی و حقایق برون زبانی صحیح و متناسب باشد

ب- ساخت نحوی جمله: که باید با اصول و قواعد ساخت جمله در زبان فارسی منطبق باشد

 در بین بیشتر دانش آموزان درس انشا درس مسأله داری می‌باشد، که بیشتر بچه‌ها در این امر به کتاب‌های کمکی یا اولیای خود متکی هستند. در برنامهٔ آموزش انشا در دورهٔ دبستان و حتی در مقاطع دیگر هم آن چنان به فرآیند نوشتاری توجه نشده است و ساعت درس انشا با تمرکز بر محصول نوشتار اداره می‌شود. و توجه به وجه آموزشی انشا نیز اندک می‌باشد. تنها به ارائهٔ موضوع و قرائت انشاهای دانش آموزان اکتفا می‌شود و این به آن معنا است که: «از دانش آموزان چیزی می‌خواهیم که به آنان یاد نداده‌ایم». یعنی موضوعی را مشخص می‌کنیم و دانش آموزان بدون ایجاد انگیزهٔ قبلی و آموزش قواعد جمله سازی و کار برد واژه‌های مربوط اقدام به نوشتن می‌کنند یا مستقیماً از کتابی رونویسی می‌کنند و یا اولیای آنان برای آن‌ها دیکته کرده و می‌نویسند. بدون این که خلاقیت فکری ایجاد کنند وبه تفکر بپردازند. دانش آموزان کلاس دوپایهٔ اول و دوم مدرسهٔ من نیز در درس انشا از نظر جمله نویسی در ارتباط با موضوع بسیار ضعیف بودند و اکثر جملات و انشاهای آن‌ها کلیشه ای بوده و نوشتن انشا به صورت موضوعی و کلیشه ای نه تنها باعث ابتکار و نوآوری نمی‌شود، بلکه سبب د لزدگی از این مادهٔ درسی نیز می گردداز مشکلات دیگر نوشتاری آنان؛ رعایت نکردن ارکان جمله و نوشتن به زبان عامیانه بود در نتیجه، همهٔ این نکات مرا بر این داشت تا باتوجه و ژرف نگری بیشتری بر این بیندیشم که «چگونه می‌توانم مهارت انشانویسی دانش آموزان کلاس دوپایهٔ اول و دوم راهنمایی را افزایش دهم».

 

 

 

 

 

 

 

گردآوری شواهد 1

 پس از شناخت مسألهٔ مورد پژوهش باید با برنامه ای مدون به جمع آوری اطلاعات می‌پرداختم. لذا با کمک ابزارهایی نظیر مصاحبه، پرسش نامه، ارائهٔ چک لیست‌ها و بررسی اسناد و نمرات سال قبل، مشاهدهٔ مستقیم عملکرد دانش آموزان و بررسی دفاتر انشای آن‌ها با همکاران، مدیر، و تعدادی از بچه‌ها و والدینشان هم فکری نموده و به منابع کارامد در زمینهٔ عیوب نوشتن، فن نویسندگی پرداختم.

 هر یک از آن‌ها نظرات خود را پس از دیدن انشاهای بچه‌ها و چک لیست‌های موجود اعلام می‌کردند و من نیز تمامی آن‌ها را بررسی و ثبت می‌نمودم وبه صورت جدول مختلفی نظیر جدول برنامه ریزی جمع آوری اطلاعات شواهد 1 و جدول آماری شواهد 2 ترسیم می‌کردم و در حین کار به مطالعهٔ منابع و آثار ارزشمندی در این مورد می‌پرداختم. نتایجی که از جمع آوری شواهد به دست آمد بدین قرار بود:

الف) درهنگام نوشتن انشا اظهار ناتوانی می‌کردند

ب) به درس انشا علاقه نشان نمی‌دادند

ج) درجمله سازی از جملات تکراری استفاده می‌کردند

د) انشاهای نوشته شده بسیار کوتاه و تکراری و بیشتر به زبان عامیانه بود

و) ارکات جمله و نکات دستوری را رعایت نمی‌کردند

ه ) علائم سجاوندی را رعایت نمی‌کردند

ی) در خلاصه نویسی، خلاصه گویی و باز نویسی و باز آفرینی بسیار ضعیف عمل می‌کردند

س ) میانگین نمرهٔ سال قبل دانش آموزان نسبتاً پایین بود  • پس از پرداخت موفق لینک دانلود هم نمایش داده می شود هم به ایمیل ارسال می گردد
  • ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن این قسمت را خالی بگزارید
  • در صورت هر گونه مشگل در پروسه خرید میتوانید با پشتیبانی تماس بگیرید گزارش تخلف

برچسب ها:  اقدام پژوهی درس انشا  اقدام پژوهی درس انشاء  اقدام پژوهی درس انشا دوره راهنمایی  اقدام پژوهی در درس انشا  اقدام پژوهی در مورد درس انشا  اقدام پژوهی در مقطع ابتدایی درس انشا  نمونه اقدام پژوهی درس انشا   اقدام پژوهی در درس انشا    اقدام پژوهی در مقطع ابتدایی درس انشا    اقدام پژوهی در مورد درس انشا    اقدام پژوهی درس انشا دوره راهنمایی    انگیزه برای نوشتن انشا    بی انگیزگی به درس انشا    بی علاقگی به نوشتن انشا در دانش آموزان    دانلود اقدام پژوهی درس انشا  اقدام پژوهی  اقدام پژوهی بصورت ورد  اقدام پژوهی آماده  اقدام پژوهی کامل بصورت ورد  اقدام پژوهی مقطع دبیرستان  اقدام پژوهی مقطع ابتدایی  اقدام پژوهی مقطع راهنمایی  اقدام پژوهی تدریس  اقدام پژوهی کامل و آماده بصورت ورد  تجربیات و اقدام پژوهی  اقدام پژوهی آموزگار ابتدایی  اقدام پژوهی دبیر  سایت اقدام پژوهی  فروشگاه علمی آسمان سایت اقدام پژوهی ها  اقدام پژوهی همه مقاطع  تحول درس انشا  اقدام پژوهی درس انشا  اقدام پژوهی درباره درس انشا متوسطه  اقدام پزوهی دبیر انشا متوسطه  گزارش تخصصی انشا متوسطه  اقدام پژوهی درس انشا  اقدام پژوهی درس انشا دوره راهنمایی  اقدام پژوهی درباره درس انشا ابتدایی  اقدام پژوهی در مورد درس انشا متوسطه  اقدام پزوهی انشا  اقدام پژوهی تحول درس انشا  اقدام پژوهی کامل درس انشا  اقدام پژوهی درس بنویسم بخوانیم  اقدام پژوهی ایجاد تحول درس انشا  اقدام پژوهی  اقدام پژوهی آماده  اقدام پژوهی بصورت ورد  اقدام پژوهی کامل بصورت ورد  اقدام پژوهی دوره ابتدایی  اقدام پژوهی راهنمایی دبیرستان  اقدام پژوهی درباره درس انشا  اقدام پژوهی مقطع ابتدایی  اقدام پژوهی کلاس اول ابتدایی  اقدام پژوهی پایه دوم ابتدایی  اقدام پژوهی پایه سوم ابتدایی  اقدام پژوهی پایه چهارم ابتدایی  اقدام پژوهی درس انشا  اقدام پژوهی موضوع انشا  اقدام پژوهی جذاب کردن درس انشا  اقدام پژوهی آموزگار ابتدایی درس انشا  اقدام پژوهی جذاب کردن انشا برای دانش آموزان    
محصولات مرتبط
مقاله پرسش مهر ۹۹-۹۸؛ آیا محیط مدرسه شاد است

مقاله پرسش مهر ۹۹-۹۸؛ آیا محیط مدرسه شاد است

قیمت: 69,000 ريالکد فایل:35995
بهترین پاسخ به سوال پرسش مهر 98-99: پاسخ پرسش مهر آیا محیط مدرسه دلپذیر، دلخواه و شاد است  رئیس‌جمهور همزمان با آغاز سال تحصیلی ۹۹-۹۸ در پرسش مهر امسال از دانش‌آموزان خواست تا نظر خود را درباره محیط مدرسه مطرح کنند و بگویند که دولت، معلمان و خانواده‌ها برای دلپذیرتر و شادتر شدن محیط مدارس چه کاری باید انجام دهند. پاسخ و مقاله پرسش مهر ۹۸-۹۹  دانش آموزان به پرسش مهر بیستم رئیس جمهور کاملترین فایل موجود در فضای...
نمونه سوالات آزمون اصلح مهارت آموزان ماده ۲۸

نمونه سوالات آزمون اصلح مهارت آموزان ماده ۲۸

قیمت: 189,000 ريالکد فایل:35994
دانلود نمونه سوالات آزمون اصلح مهارت آموزان ماده ۲۸ با فرمت و پی دی اف و آپدیت روزانه منابع آزمون و سوالات پرتکرار کاملترین فایل در مورد دانلود نمونه سوالات آزمون اصلح مهارت آموزان  این بسته ویژه، کامل ترین و جامع ترین بسته جهت استفاده تمامی کارمندان آموزش و پرورش و سایر ارگان های دولتی و غیر دولتی، در آزمون نمونه سوالات آزمون اصلح مهارت آموزان ماده ۲۸ می باشد.دانلود نمونه سوالات نمونه سوالات آزمون اصلح مهارت آموزان ماده ۲۸ آن...
سوالات ضمن خدمت مدیریت در اندیشه اسلامی

سوالات ضمن خدمت مدیریت در اندیشه اسلامی

قیمت: ريالکد فایل:35993
نمونه سوالات ضمن خدمت مدیریت در اندیشه اسلامی کاملترین فایل در مورد نمونه سوالات جایگاه زن در اندیشه امام خمینی(ره)  این بسته ویژه، کامل ترین و جامع ترین بسته جهت استفاده تمامی کارمندان اموزش و پرورش و سایر ارگان های دولتی و غیر دولتی، در آزمون ضمن آزمون جایگاه زن در اندیشه امام خمینی(ره) می باشد نمونه سوالات ضمن خدمت مدیریت در اندیشه اسلامی  می باشد.   محتویات بسته دانلود نمونه سوالات جایگاه زن در اندیشه امام...
سوالات ضمن خدمت شناسایی و هدایت استعدادهای برتر

سوالات ضمن خدمت شناسایی و هدایت استعدادهای برتر

قیمت: 49,000 ريالکد فایل:35992
سوالات ضمن خدمت شناسایی و هدایت استعدادهای برتر با فرمت و پی دی اف و آپدیت روزانه منابع آزمون کاملترین فایل در مورد نمونه سوالات ضمن خدمت طرح شهاب آزمون شناسایی و هدایت استعداد برتر, آزمون شناسایی و هدایت استعداد های برتر, دانلود آزمون شناسایی و هدایت استعداد برتر, سوالات ضمن خدمت شناسایی و هدایت استعدادهای برتر جزوه کامل به همراه دانلود سوالات ضمن خدمت شناسایی و هدایت استعداد های برتر ( شناسایی و هدایت استعدادهای برتر...
نام ونام خانوادگي:


پست الکترونيکي:


عنوان:


پيام:


ارسال پيام به صورت شخصي
کد امنيتي:

برگزیده ها

  • 1
  • 2

دانلود جزوه جنین شناسی عمومی

دانلود جزوه جنین شناسی عمومی

دانلود جزوه جنین شناسی عمومی

حجم:38267KB | بازدید :4831

دانلود جزوه جنین شناسی عمومی این فایل در سایت های دیگر با قیمت های بالاتری به فروش می رسد. فایل ورد قابل ویرایش قسمتی از متن سلولهای زایای ابتدایی (پریموردیال) تکامل با لقاح آغاز می شود. لقاح روندی است که طی آن گامت مرد( اسپرم ) و گامت زن (اووسیت) با هم یکی می...

نمونه سوالات ضمن خدمت ارتقاء مهارت های مدیران مدارس

نمونه سوالات ضمن خدمت ارتقاء مهارت های مدیران مدارس

نمونه سوالات ضمن خدمت ارتقاء مهارت های مدیران مدارس

حجم:25031KB | بازدید :2678

نمونه سوالات ضمن خدمت ارتقاء مهارت های مدیران مدارس با فرمت ورد و قابل ویرایش و پی دی اف و آپدیت روزانه منابع آزمون و سوالات پرتکرار قبولی ۱۰۰درصد را ما تضمین میکنیم. کاملترین فایل در مورد دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت ارتقاء مهارت های مدیران مدارس   جزوه کامل...

آموزش هنر های دستی

آموزش هنر های دستی

آموزش هنر های دستی

حجم:20620KB | بازدید :3259

آموزش هنر های دستی این فایل در سایت های دیگر با قیمت های بالاتری به فروش می رسد. فهرست کتاب جامع آموزش هنر های دستی :   •  آئینه با طرح پیچک •  آباژور با تزئین برگ‌های خشک •  آباژور با حباب‌های کاغذی برای شمع‌های شما •  آباژور...

مقاله کامل در مورد بررسی پرتره در عکاسی ایران

مقاله کامل در مورد بررسی پرتره در عکاسی ایران

مقاله کامل در مورد بررسی پرتره در عکاسی ایران

حجم:19740KB | بازدید :1151

فایل ورد قابل ویرایش توضیحی مختصر از متن فایل  : تاریخچه تحقیقی: عکاسی پرتره در ابتدای ورود صنعت یا هنر عکاسی به ایران به شکل کنونی که درجهان به آن پرداخته شده است نبوده، آنچه مسلم است عکاسی نه تنها در ایران بلکه در سایر نقاط جهان در ابتدا برای ثبت لحظه و نیز چهره...

مجموعه آموزش تصویری ArcGIS

مجموعه آموزش تصویری ArcGIS

مجموعه آموزش تصویری ArcGIS

حجم:17291KB | بازدید :2735

مجموعه آموزش تصویری ArcGIS  این فایل در سایت های دیگر با قیمت های بالاتری به فروش می رسد. فایل ورد قابل ویرایش دانلود کتاب فارسی آموزش جامع نرم افزار ArcGIS ArcGIS چیست؟ ArcGIS نرم افزاری است که اجازه ساخت یک سیستم کامل اطلاعات جغرافیایی را فراهم می کند.این نرم افزار شامل...

مقاله کامل در مورد بسته بندی

مقاله کامل در مورد بسته بندی

مقاله کامل در مورد بسته بندی

حجم:17215KB | بازدید :1142

فایل ورد قابل ویرایش توضیحی مختصر از متن فایل  : چکیده: فرم: یا شکل سه بعدی بسته بندی می تواند مهم ترین و به یادماندنی ترین عنصر طراحی بسته ها باشد. رنگ:دارای توانمندی، قدرت نفوذ و بیان خاص است و به وسیله ی آن می توان با مردم ارتباط برقرار کرد و نظر آنها را جلب...

دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آموزش و توسعه فرهنگ نماز

دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آموزش و توسعه فرهنگ نماز

دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آموزش و توسعه فرهنگ نماز

حجم:14476KB | بازدید :1233

دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آموزش و توسعه فرهنگ نماز کاملترین فایل در مورد دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آموزش و توسعه فرهنگ نماز جزوه کامل به همراه دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آموزش و توسعه فرهنگ نماز  این بسته ویژه، کامل ترین و جامع ترین بسته جهت استفاده تمامی...

آموزش TeamViewer+فیلم

آموزش TeamViewer+فیلم

آموزش TeamViewer+فیلم

حجم:14168KB | بازدید :1053

این فایل در سایت های دیگر با قیمت های بالاتری به فروش می رسد. |فیلم ,  آموزش نرم افزار TeamViewer 7| آموزش نرم افزار Team Viewer (تیم ویور) نرم افزار Team Viewer یک برنامه کنترل از راه دور رایانه مبتنی بر شبکه اینترنت و یا شبکه داخلی می باشد. در حالت معمول برای اتصال سیستم از راه دور...