منو
 1. آخرین فایل ها
 2. پرفروشترین فایل ها
 3. پربازدیدترین فایل ها
دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت تفکر انتقادی

دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت تفکر انتقادی

دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت اخلاق حرفه ای

دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت اخلاق حرفه ای

آزمون ضمن خدمت تربیت در پرتو عبادت-فرهنگیان

آزمون ضمن خدمت تربیت در پرتو عبادت-فرهنگیان

دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آمادگی دفاعی

دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آمادگی دفاعی

دانلود مجموعه گزارشات كيفري و حقوقي

دانلود مجموعه گزارشات كيفري و حقوقي

چگونه يك پروپوزال بنويسيم؟

چگونه يك پروپوزال بنويسيم؟

دانلود جزوه تصميم گيري چند معياره

دانلود جزوه تصميم گيري چند معياره

دانلود مجموعه گزارشات كيفري و حقوقي

دانلود مجموعه گزارشات كيفري و حقوقي

دانلود کتاب جامع مدیریت بازاریابی

دانلود کتاب جامع مدیریت بازاریابی

گروه محصول -> -> آموزش ابتدایی

تجربیات مدون دبیر جغرافیا جهت ارتقا رتبه شغلیقیمت: ۴۹۰۰۰ریال     تعداد صفحات: 55     کد محصول :5851      حجم فایل:128,42 KB      نوع فایل :ms-wordفایل ورد قابل ویرایش

توضیحی مختصر از متن فایل  :

مقدمه

اینجانب ---- دارای مدرک کارشناس ------ مدت ….. سابقه خدمت در نظام مقدس آموزش و پرورش را دارم. تجارب حاضر مربوط به دبیر جغرافیا آموزشگاه.............. می‌باشد که مدرسه تثبیتی من در سال 94 بود. منطقه جغرافیایی محل خدمتم در شهرستان --- است. موضوع بازنگری برنامه‌های آموزشی جغرافیا در ایران زمانی قوّت گرفت که پس از برگزاری کارگاه آموزشی جغرافیا در اسفند 1374 در دفتر برنامه ریزی و تألیف کُتُب درسی، اعضای این گروه متقاعد شدند که زمان تغییر بنیادی در آموزش این شاخه از علوم بین رشته ای فرا رسیده است. علمی که به جهت ایفای نقش پُل ارتباطی میان علوم پایه و علوم انسانی برای بسیاری از کارشناسان برنامه ریزی در هاله ای از ابهام بود و به دلیل مشکلات ِ دستیابی به یک برنامه مدوّن، مورد بی مهری معلّمان، دانش آموزان، اولیاء و... قرار گرفته بود. امّا تغییر نگرش به این علم امروزه آن را به یکی از کاربردی‌ترین علوم در زندگی تبدیل کرده است. در این مقاله سعی شده است، راهکارهای درسی جغرافیا بخصوص در دورهٔ دبیرستان، چالش‌ها و راهکارهای پیش رو، و زمینه‌های این تحوّل اساسی به آموزش جغرافیا مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

 

جغرافیا علمی است که در صدد تشریح ویژگی‌های مکان‌ها و توزیع انسان‌ها، عوارض و رویدادها، همانگونه که بر سطح زمین رُخ می‌دهند و گسترش می‌یابند، می‌باشد. جغرافیا به مطالعه کنش‌های متقابل انسان- محیط در بستر مکان‌های ویژه و موقعیت‌های مکانی می‌پردازد. امروزه آموزش جغرافیا بعنوان یک موضوع اصلی و محوری در برنامه‌های درسی دوره‌های تحصیلی مدارس گنجانده و مورد تأکید قرار گرفته است و جغرافیا به عنوان وسیله ای نیرومند هم برای ترفیع و ترویج آموزش‌های فردی و هم آموزش‌های بین المللی، محیطی و توسعه مطرح می‌باشد.

موضوعات و مشکلات عمده ای که در دنیای امروز با آن مواجه هستیم، بُعد جغرافیایی قوی دارد. آموزش جغرافیا در درک و فهم مسائل و مشکلات محیطی و ارائه راه حل‌ها و برنامه ریزی‌های مرتبط با توسعه، نقش بسزایی دارد. آموزش جغرافیا می‌تواند دانش آموزان را به درک فرایندها و ساختارهای مربوط به توسعه قادر سازد. درک محیط پیرامون، آگاهی از شیوه‌های متفاوت زندگی، شناخت نظام‌های اصلی اجتماعی- اقتصادی و موقعیت‌های مکانی و مکان‌ها بعنوان بستر این نظام‌ها، تأثیر شرایط فرهنگی و نظام‌های اقتصادی- اجتماعی، دستیابی به طیف وسیعی از مهارت‌های جغرافیایی و به کارگیری آن‌ها در زندگی خصوصی، حرفه ای و عمومی و سرانجام علاقمندی و احساس مسئوولیت نسبت به محیط و بوم انسانی در مقیاس‌های مختلف از طریق آموزش جغرافیا حاصل می‌گردد.     

براین مبنا ملاحظه می‌گردد که برنامه درسی جغرافیا و شیوه آموزش آن در کشور ما نیاز به تحوّل بنیادین دارد. آنچه این تحوّل اساسی را ضروری نموده کمبودها و مشکلاتی است که در آموزش فعلی این درس وجود دارد. هدف اساسی در آموزش نوین جغرافیا تربیت شهروندانی است که در آینده علاوه بر رفع مشکلات زندگی خود، بتوانند به نحوء شایسته ای جانشینی نسل کنونی را عهده دار شوند. بر این مبنا از اوایل سال 1375 مباحث اصلی در مورد تغییر بنیادین در تحوّل آموزش جغرافیا در کشور ما مطرح شد. بر این مبنا، برنامه ریزان درسی با تغییر رویکرد از روش‌های تحقیق و یادگیری سنتی جغرافیا به موضوعات روز و مشکلات محیط پیرامون، گامی جدید در آموزش جغرافیا برداشتند.     

ارزیابی عمومی:

وظایف و مسئولیت های  شغلی

مشکلات و نقایص برنامه درسی جغرافیا در مدارس: 

1- آموزش جغرافیا در ایران بر اساس یک برنامه درسی اصولی و استاندارد طراحی نشده است.                 

2- برنامه درسی جغرافیا فاقد انگیزش است که پیش شرط اصلی تحقیق و کاوشگری و ارائه راه حل و یادگیری است.                                                                 

3- برنامه درسی جغرافیا متکی بر حیطه دانش بوده و به خاطر سپردن حجم زیاد اطلاعات برای دانش آموزان فشار روانی و سرخوردگی ایجاد می‌کند.                       

4 - در برنامه درسی جغرافیا پرورش انواع مهارت‌ها، شامل مهارت‌های اجتماعی، تفکر، تصمیم گیری، حل مسأله، تفسیر داده‌ها، ترسیم نقشه و نمودارها و کاربرد آن‌ها به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته است.                   

5- در برنامه درسی جغرافیا، همه چیز بر محور کتاب قراردارد و فیلم و اسلاید و استفاده از وسایل کمک آموزشی، بازدید علمی و ... بسیار کمرنگ می‌باشد.                       

 6- برنامه درسی جغرافیا، دانش آموزان را به کاوشگری و تحقیق هدایت نمی‌کند و شیوه ارائه مطالب و محتوای کتاب‌ها برانگیزاننده نیست.                           

7- عکس‌ها و نقشه‌ها در کتاب‌ها از کیفیت خوبی برخوردار نبوده و گاه به دلیل نادرست بودن، مشکل آفرین است.

8- حجم کتاب‌های جغرافیا متناسب با ساعات درسی نیست.                                                       

9- روش ارزشیابی درس‌ها، دچار خلل و نابسامانی است و عمدتاً حیطه دانش و اطلاعات مد نظر می‌باشد. و برگزاری امتحانات هماهنگ استانی یا منطقه ای با طرح بعضی سؤالات غلط یا بی اهمیت به بی علاقگی و بی ارزش شدن درس جغرافیا دامن زده است.                              

10- ارزشیابی از نقشه با توجه به نمره زیادی که برای آن مد نظر است، صحیح نیست. زیرا ترسیم نقشه، نقشه خوانی، کاربرد نقشه و سایر مهارت‌های مربوط به آن نادیده انگاشته شده و توجه تنها معطوف به حفظ نقشه و مکان‌های روی آن می‌باشد.                                             

11- در آموزش جغرافیا، فعالیت‌هایی که در پایان هر درس باید برای دانش آموزان در نظر گرفته شود بسیار ناچیز و نامطلوب است.                                            

12- در برنامه درسی جغرافیا نقش معلم، فقط انتقال اطلاعات است و برای افزودن سواد اجتماعی و جغرافیایی تلاش نمی‌شود و معلم در این برنامه‌های درسی قدرت هیچگونه تغییر و تحوّل، نوآوری و انتخاب و انعطاف را ندارد.

13- با توجه به نقایص فعلی در آموزش جغرافیا، مسؤولین مدارس و ارگان‌ها، استنباط صحیحی از درس جغرافیا و همکاری جهت تهیه وسایل کمک آموزشی، بازدید علمی و... ندارد.

نگرش جدید به آموزش جغرافیا:                      

آموزش جغرافیا امروزه در کشور ما در حال تحوّل می‌باشد. تألیف کتاب‌های جدید در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله کتاب جغرافیای 1 و 2 دوره دبیرستان، نشانگر این رویکرد بوده و مقدمه کوتاه این کتاب‌ها به خوبی بیان کننده رویکردی نو در آموزش جغرافیا می‌باشد. در این مقدمه‌ها بیان شده است که باید دانش آموزان را بطور فعال در روند تدریس درگیر کرد و بجای تأکید بر اطلاعات و آمار، راه استفاده از آن‌ها را آموزش داد.

این تحوّل اساسی در آموزش جغرافیا بر مبنای معلّم، دانش آموز و محتوای درسی مد نظر بوده است که تقریباً بعد از برگزاری کارگاه برنامه ریزی درسی و آموزش جغرافیا در اسفند 1374 بر آموزش جغرافیا مسلط گشت.            

در انتخاب محتوای درسی این کتاب‌ها رویکردهای مختلف مورد توجه بوده است و مطالب از حالت توصیفی با نگرش سنتی خارج و توصیف مناطق، نواحی و روند تغییر و تحوّل این نواحی جغرافیایی مد نظر قرار گرفته است. از سوی دیگر تنوع مطالب با رویکرد علمی مد نظر بوده که از مقیاس‌های محلی تا بین المللی را شامل می‌شود.          

در آموزش جدید جغرافیا برای اوّلین بار از مدل‌ها و تئوری‌های جغرافیایی جهت کاربرد، در مسائل تجربی و مطالعات موردی استفاده شده و به نقش انسان در این مدل‌ها و در ارتباط با محیط توجه بیشتری شده است، و به موضوعات مهمی همچون؛ مخاطرات طبیعی، توسعه پایدار، منابع، انرژی، محیط زیست، و... اشاره شده که باعث تنوع مطالب و جذابیت آن‌ها شده است. همچنین برای اوّلین بار شاخه‌های علمی جغرافیا مانند؛ جغرافیای شهری، جغرافیای روستایی، جغرافیای جمعیت و... مورد بحث قرار گرفته است، که همگی نشان از رویکرد جدید به آموزش جغرافیا در ایران دارد. استفاده از رایانه و اینترنت در آموزش مفاهیم جغرافیایی نیز حاکی از همین رویکرد می‌باشد.

 

-نقاط قوت در زمینه وظایف و مسئولیتهای شغلی:

 
فهرست
مقدمه 1
ارزیابی عمومی: 3
وظایف شغلی 3
مشکلات و نقایص برنامه درسی جغرافیا در مدارس: 3
-نقاط قوت در زمینه وظایف و مسئولیتهای شغلی: 7
-نقاط ضعف در زمینه وظایف و مسئولیتهای شغلی: 7
روش های انجام کار: 7
مفاهیم آموزش جغرافیا در رویکرد جدید: 7
مفاهیم عمده در آموزش جغرافیا 11
عناوین تجارب: 16
تجربه1: 16
تجربه2: 17
تجربه3: 17
چالش‌های جدید در آموزش جغرافیا: 18
اقدامات خاص 23
بیان نکات ویژه و کلیدی 24
برنامه خاص برای آینده 24
راهکارهای اساسی در آموزش جغرافیا: 25
راهکارها 25
روش‌های یاددهی - یادگیری در آموزش جغرافیا 43
پیشنهادات و راه حل ها 52
نتیجه گیری 52
منابع: 53
 
 


 • پس از پرداخت موفق لینک دانلود هم نمایش داده می شود هم به ایمیل ارسال می گردد
 • ایمیل را بدون www وارد کنید و در صورت نداشتن این قسمت را خالی بگزارید
 • در صورت هر گونه مشگل در پروسه خرید میتوانید با پشتیبانی تماس بگیرید گزارش تخلف

برچسب ها:تجربیات دبیران  تجربیات دبیر جغرافی  تجربیات دبیر جغرافی جهت ارتقای شغلی  تجربیات تدریس دبیر جغرافی دبیرستان  تجربیات معلم جغرافی دبیرستان  تجربیات معلم و دبیر جغرافی  تجربیات مدون شده یک دبیر جغرافی  تجربیات همه معلمین و دبیران  سایت تجربیات دبیران  تجربیات دبیر جغرافی دبیرستان  جغرافیا دوره دبیرستان  ارتقای شغلی عالی و خبره  تجربیات دبیران جهت ارتقای شغلی خبره و عالی  بهترین سایت تجربیات دبیران  تجربیات تدریس جغرافیا دوره دبیرستان  تجربیات مدون دبیر جغرافیا  تجربیات مدون دبیر جغرافی  تحقیق ارتقای شغلی دبیر جغرافی  مقاله ارتقای شغلی دبیر جغرافیا  تجربیات تدریس دبیر جغرافی  تجربیات مدون جغرافیا  تجربیات مدون دبیر جغرافیا  تجربیات مدون معلم جغرافیا  تجربیات مدون دبیران جغرافیا  تجربیات مدون یک دبیر جغرافیا  تجربیات دبیر جغرافیا  تجربیات مدون دبیر جغرافیا  تجربیات آموزشی دبیران جغرافیا  تجربیات دبیران جغرافیا  تجربیات معلم جغرافیا  تجربیات دبیر جغرافی  تجربیات یک دبیر جغرافیا  تجربیات شغلی دبیران جغرافیا  تجربیات مدون دبیران جغرافیا  تجربیات مدون یک دبیر جغرافیا  تجربیات مدون معلم جغرافیا  تجربیات معلمان جغرافیا  تجربه معلم جغرافیا  تجربیات معلم جغرافی  تجربیات معلمان جغرافی  تجربیات یک معلم جغرافیا  تجربیات شغلی معلم جغرافیا  تجربیات درس جغرافیا  تجربیات تدریس درس جغرافیا  تجربیات مدون جغرافیا  تجربیات تدریس جغرافیا  تجربیات تدریس جغرافی  
محصولات مرتبط
دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت تفکر انتقادی

دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت تفکر انتقادی

قیمت: ريال کد فایل:35963
دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت تفکر انتقادی کاملترین فایل در مورد دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت تفکر انتقادی جزوه کامل به همراه دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت تفکر انتقادی  این بسته ویژه، کامل ترین و جامع ترین بسته جهت استفاده تمامی کارمندان اموزش و پرورش و سایر ارگان های دولتی و غیر دولتی، در آزمون ضمن خدمت تفکر انتقادی می باشد.دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت تفکر انتقادی زیر می باشد: محتویات بسته دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت...
دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت اخلاق حرفه ای

دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت اخلاق حرفه ای

قیمت: 39,000 ريال کد فایل:35962
دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت اخلاق حرفه ای کاملترین فایل در مورد دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت اخلاق حرفه ای جزوه کامل به همراه دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت اخلاق حرفه ای  این بسته ویژه، کامل ترین و جامع ترین بسته جهت استفاده تمامی کارمندان اموزش و پرورش و سایر ارگان های دولتی و غیر دولتی، در آزمون ضمن خدمت اخلاق حرفه ای می باشد.دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت اخلاق حرفه ای زیر می باشد: محتویات بسته دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت...
آزمون ضمن خدمت تربیت در پرتو عبادت-فرهنگیان

آزمون ضمن خدمت تربیت در پرتو عبادت-فرهنگیان

قیمت: 29,000 ريال کد فایل:35961
 آزمون ضمن خدمت "تربیت در پرتو عبادت"-فرهنگیان   با توجه به اطلاعیه زیر که از سوی معاونت برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش اعلام شده و حتما  مشاهده کرده اید آزمون ضمن خدمت با عنوان "تربیت در پرتو عبادت" با ویژگی شغلی و تخصصی برگزار می گردد.آزمون ضمن خدمت تربیت در پرتو عبادت-فرهنگیان ********** دورهٔ ضمن خدمت «تربیت در پرتو عبادت»   به منظور آشنایی بیشتر با اندیشه‌ها و افکار معلم شهید علامه مرتضی مطهری،...
دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آمادگی دفاعی

دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آمادگی دفاعی

قیمت: 49,000 ريال کد فایل:35960
دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آمادگی دفاعی کاملترین فایل در مورد دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آمادگی دفاعی جزوه کامل به همراه دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آمادگی دفاعی  این بسته ویژه، کامل ترین و جامع ترین بسته جهت استفاده تمامی کارمندان اموزش و پرورش و سایر ارگان های دولتی و غیر دولتی، در آزمون ضمن خدمت آمادگی دفاعی  می باشد.دانلود نمونه سوالات ضمن خدمت آمادگی دفاعی زیر می باشد: محتویات بسته دانلود نمونه سوالات ضمن...
نام ونام خانوادگي:


پست الکترونيکي:


عنوان:


پيام:


ارسال پيام به صورت شخصي
کد امنيتي:

برگزیده ها

 • 1
 • 2

دانلود جزوه جنین شناسی عمومی

دانلود جزوه جنین شناسی عمومی

دانلود جزوه جنین شناسی عمومی

حجم:38267KB | بازدید :3091

دانلود جزوه جنین شناسی عمومی این فایل در سایت های دیگر با قیمت های بالاتری به فروش می رسد. فایل ورد قابل ویرایش قسمتی از متن سلولهای زایای ابتدایی (پریموردیال) تکامل با لقاح آغاز می شود. لقاح روندی است که طی آن گامت مرد( اسپرم ) و گامت زن (اووسیت) با هم یکی می...

آموزش هنر های دستی

آموزش هنر های دستی

آموزش هنر های دستی

حجم:20620KB | بازدید :1926

آموزش هنر های دستی این فایل در سایت های دیگر با قیمت های بالاتری به فروش می رسد. فهرست کتاب جامع آموزش هنر های دستی :   •  آئینه با طرح پیچک •  آباژور با تزئین برگ‌های خشک •  آباژور با حباب‌های کاغذی برای شمع‌های شما •  آباژور...

مقاله کامل در مورد بررسی پرتره در عکاسی ایران

مقاله کامل در مورد بررسی پرتره در عکاسی ایران

مقاله کامل در مورد بررسی پرتره در عکاسی ایران

حجم:19740KB | بازدید :444

فایل ورد قابل ویرایش توضیحی مختصر از متن فایل  : تاریخچه تحقیقی: عکاسی پرتره در ابتدای ورود صنعت یا هنر عکاسی به ایران به شکل کنونی که درجهان به آن پرداخته شده است نبوده، آنچه مسلم است عکاسی نه تنها در ایران بلکه در سایر نقاط جهان در ابتدا برای ثبت لحظه و نیز چهره...

مجموعه آموزش تصویری ArcGIS

مجموعه آموزش تصویری ArcGIS

مجموعه آموزش تصویری ArcGIS

حجم:17291KB | بازدید :1586

مجموعه آموزش تصویری ArcGIS  این فایل در سایت های دیگر با قیمت های بالاتری به فروش می رسد. فایل ورد قابل ویرایش دانلود کتاب فارسی آموزش جامع نرم افزار ArcGIS ArcGIS چیست؟ ArcGIS نرم افزاری است که اجازه ساخت یک سیستم کامل اطلاعات جغرافیایی را فراهم می کند.این نرم افزار شامل...

مقاله کامل در مورد بسته بندی

مقاله کامل در مورد بسته بندی

مقاله کامل در مورد بسته بندی

حجم:17215KB | بازدید :519

فایل ورد قابل ویرایش توضیحی مختصر از متن فایل  : چکیده: فرم: یا شکل سه بعدی بسته بندی می تواند مهم ترین و به یادماندنی ترین عنصر طراحی بسته ها باشد. رنگ:دارای توانمندی، قدرت نفوذ و بیان خاص است و به وسیله ی آن می توان با مردم ارتباط برقرار کرد و نظر آنها را جلب...

آموزش TeamViewer+فیلم

آموزش TeamViewer+فیلم

آموزش TeamViewer+فیلم

حجم:14168KB | بازدید :354

این فایل در سایت های دیگر با قیمت های بالاتری به فروش می رسد. |فیلم ,  آموزش نرم افزار TeamViewer 7| آموزش نرم افزار Team Viewer (تیم ویور) نرم افزار Team Viewer یک برنامه کنترل از راه دور رایانه مبتنی بر شبکه اینترنت و یا شبکه داخلی می باشد. در حالت معمول برای اتصال سیستم از راه دور...

Reference Manager راهنمای استفاده از نرم افزار+فیلم

Reference Manager راهنمای استفاده از نرم افزار+فیلم

Reference Manager راهنمای استفاده از نرم افزار+فیلم

حجم:13631KB | بازدید :730

Reference Manager راهنمای استفاده از نرم افزار این فایل در سایت های دیگر با قیمت های بالاتری به فروش می رسد. مدیریت پیشینه ها و مراجع مورد استفاده در یک تحقیق، همواره برای پژوهشگران امرمشکل و وقت گیری بوده است، زیرا یک محقق برای یافتن این مراجع، نیازمند جستجو در طیف وسیعی از...

دانلود نکات مهمّ درس علوم پایه ی ششم

دانلود نکات مهمّ درس علوم پایه ی ششم

دانلود نکات مهمّ درس علوم پایه ی ششم

حجم:13251KB | بازدید :212

نکات مهمّ درس علوم پایه ی ششم زیر می باشد:   دانلود نکات فصل 1-2    دانلود نکات فصل 3-4   دانلود نکات فصل 5   دانلود نکات فصل 6    دانلود نکات فصل 7-8   دانلود نکات فصل 9   دانلود نکات فصل 10-11   دانلود نکات فصل...